So-profilen hade en uppstarts dag ...

So-profilen hade en uppstarts dag i det historiskt intressanta Gamla Uppsala, där vi besökte de enorma högarna där vikingarna sägs ha begravt sin medmänniskor. Vi fick lära oss att området består av massor av kullar och fick se en översikt över detta. Det mest spännande är att det som de gräver ur (är inte på långa vägar klara än) fortsätter att lära oss om vikingar och forntiden! Alla fick en föreläsning som skiftade efter målgrupp och alla fick delta i kämparlekar, lekar man roade sig med under forntiden. 

Trots köer till och från Uppsala, trots vädret så hade vi en fin och upplysande dag! Ett extra stort tack till Gamla Uppsala museum för innehållet  och genomförandet av programmet!

Undertecknad passar på att tacka alla för denna tid då hon nu lämnar över stafettpinnen till Katarina Rundström. 

Ingrid Eriksson Hertogs SO-profilledare tom 18 augusti 2017.

Dela:
Kategorier: